Trwa ładowanie...
Artykuły
Witaj w Twojej genealogii.
27 marca 2013 - 0:13:27

Informacje genealogiczne na tej stronie są wyświetlane przez zaktualizowany w listopadzie 2008 roku program PhpGedView w wersji 4.3.0.

Ta strona jest wprowadzeniem i przeglądem wszystkich informacji. Aby rozpocząć pracę z danymi wybierz jeden z wykresów powyżej, przejdź do listy osób lub poszukaj nazwiska czy miejsca. Musisz jednak wiedzieć, że tylko członkowie naszej rodziny, krewni i spowinowaceni mają pełen dostęp do wprowadzonych danych.

Jeśli napotkasz problemy przy korzystaniu ze strony, możesz w każdej chwili uzyskać pomocne informacje dotyczące danego działu z menu pomocy.

Dziękujemy za odwiedziny.
Jak się zabrać do zabawy w genealogię?
19 stycznia 2009 - 13:13:56

Polecam po pierwsze:

1. Zebrać ‎(skopiować?)‎ od rodziny akty urodzin, ślubów‎(!)‎ i zgonów - śluby zaznaczyłem silniej bo tam jest najwięcej informacji.

2. Wyciągnąć kopie zapisów w aktach Urzędów Stanu Cywilnego ‎[USC]‎ rodziców, dziadków, pradziadków ‎(nie odpisy za 30 zł, tylko potwierdzone kopie za 5 zł)‎ gdzie miały miejsce powyższe jeśli nie było ich u rodziny, a jak to zrobić znajdziecie tu:
a) Potwierdzone kserokopie z USC
b) Odpisy aktów USC
c) Ochrona danych osobowych
d) Podsumowanie na nowym portalu genealogicznym.

3. W USC są księgi do 100 lat wstecz. Dokumenty z USC starsze niż 100 lat obowiązkowo trafiają do Archiwów Państwowych. Nie ma problemu żeby tam zajść i skorzystać z katalogu, poprosić o księgę i spisać sobie dane. Za kilka złotych można też prosić o fotokopie. problem pojawia się jeśli cofniemy się do lat zaborów. Wtedy pojawiają się zapisy po rosyjsku, niemiecku, bądź łacinie. Spis ksiąg metrykalnych w archiwach jest tu: link do bazy archiwum ; wystarczy wpisać nazwę miejscowości i wyszuka z jakich parafii i z jakich lat są księgi. Przynajmniej można się dowiedzieć jakie Archiwum trzeba będzie odwiedzić. :)

4. Pozostaje jeszcze możliwość wyszukiwania w Archiwach Diecezjalnych. Praktycznie każde archiwum diecezjalne ma jeden dzień w którym udostępnia czytelnię akt metrykalnych. Parafie wpisując kolejne zdarzenia ‎(śluby, chrzty, itd)‎ wpisują je w dwóch księgach: po każdym skończonym roku jedna zostaje w parafii, druga trafia do archiwum. Jest to o tyle dobre, że nie trzeba odwiedzać wszystkich parafii jednej diecezji oddzielnie, można wszystko przejrzeć w jednej czytelni.

0. Pytać w rodzinie. Wszystkie starsze ciotki ‎(niesamowite jak dużo one pamiętają! :)‎ ), wujów. Może żyje rodzeństwo dziadków. I pytać o wszystko: zdarzenia, miejsca, osoby - niewiarygodne, jakie rzeczy potrafią się kiedyś przydać.

Aha. No i wszystko trzeba spisywać i katalogować, układać w teczuszkach. :)

Polecam do przewertowania powyższe strony genpol i genealodzy. :)
Najczęściej występujące nazwiska
NazwiskoSURNOsoby
1KarwowskiKARWOWSKI73
2KalataKALATA69
3KarwowskaKARWOWSKA51
4KonopkaKONOPKA49
5SiemienowiczSIEMIENOWICZ37
6GrykoGRYKO23
7WojtkielewiczWOJTKIELEWICZ20
8PieniążekPIENIĄŻEK18
9GodlewskiGODLEWSKI16
10BiałobrzeskiBIAŁOBRZESKI16
   Wszystkich osób: 372
Wszystkich nazwisk: 10
Trwa ładowanie...
Trwa ładowanie...
Trwa ładowanie...
Trwa ładowanie...